REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekspertai atskleidė, kokias klaidas dažniausiai daro Velykas švenčiantys lietuviai. Kokio maisto tarpusavyje nemaišyti, kokius įpročius reikėtų keisti ir kaip išvengti rimtų sveikatos problemų – į visus šiuos klausimus atsako TV3 laida „TOP 3“. 

Ekspertai atskleidė, kokias klaidas dažniausiai daro Velykas švenčiantys lietuviai. Kokio maisto tarpusavyje nemaišyti, kokius įpročius reikėtų keisti ir kaip išvengti rimtų sveikatos problemų – į visus šiuos klausimus atsako TV3 laida „TOP 3“. 

REKLAMA

Mitybos profesorius Rimantas Stukas pažėrė auksinių patarimų, kaip ir ką valgyti, kad Velykos netaptų sunkiu puškavimu lovoje ar vizitu į ligoninės priimamąjį.

„Bėda ta, kad žmonės dažnai pamiršta Velykų prasmę, pamato stalą, patiekalus, tada sėda ir valgo. Šventė turi savo prasmę ir labai blogai, kai viskas suvedama į maistą“, – dėstė R. Stukas.

Ragina keisti mitybos įpročius

Kiaušiniai – gardumynai, be kurių nebūtų Velykų ir kurių primarginama dešimtimis kiekvienuose namuose.

REKLAMA
REKLAMA

„Vieną suvalgius lyg ir mažoka, bet reikia nepamiršti, kad ant stalo bus dar ir kitų patiekalų, reikia mėgautis maistu ir visko ragaut po truputėlį. Yra moksliškai paskaičiuota, kad per dieną nereikėtų daugiau nei 3 kiaušinių [suvalgyti]“, – patarė profesorius.

REKLAMA

Pasirodo, kiaušinis turi būti išvirtas ne visai kietai. Kitaip tariant, panardinus į verdantį vandenį jame kiaušinius turime virti apie 6 – 7 minutes.

„Yra gerai, kai baltymas pilnai sutrauktas, o trynys – nepervirtas“, – paaiškino R. Stukas.

Naminė balta mišrainė – patiekalas, kurį rastume užsukę į beveik kiekvieną Velykas švenčiantį namų ūkį, o neretai, šio šventinio gardumyno prigaminama kibirais!

„Čia nepasakysi, kad labai šventinis patiekalas, žmonės ir taip mėgsta ją, reikia nepamiršti, kad sudėtyje yra majonezo. – O kuo jį pakeisti? – Tai vat niekuo nepakeisi, nes yra receptai ir skonis, o tyrimai rodo, kad pagrindinis Lietuvos gyventojų kriterijus renkantis maistą yra skonis. Žmonės nori valgyti skaniai, tačiau tas maistas, kuris yra skanus, dažniausiai nėra labai sveikas“, – pabrėžė mitybos ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA

Jei galvojate, kad likusius nuo švenčių kiaušinius ir baltas mišraines galite valgyti iki pat Atvelykio, ar net ilgiau, tai šiuos įpročius siūlome pakeisti. Kitu atveju, galite raugėti, gadinti orą ir šiaip ne visai gerai jaustis.

„Jei mes daug prigaminame ir pasidedame į šaldytuvą, negalima jų kelis kartus iš jo traukti, ką ištraukiau iš šaldytuvo, tą jau reikia suvalgyti“, – teigė R. Stukas.

Tiesa, ant šventinio stalo gali tykoti ir labai rimti pavojai. O pats dažniausias apsinuodijimo sukėlėjas – neaiškios kilmės vakumuoti grybai, pirkti kur nors turguje, pakelėse ir panašiai.

„Jeigu žinome, koks tai grybas ir kokį grybą valgome, tai yra gerai, bet bėda, kai nežinom, kokį grybą valgome“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alkoholis gali būti itin pavojingas

Anokia čia paslaptis, kad gardžiai užkandus, ar pačio valgymo proceso metu, būna įsipilama, bet profesorius Stukas tokiai burnų ir skrandžių sterilizacijai taria griežtą NE!

„Galiu pasiremti paskutiniu Pasaulinės sveikatos organizacijos tyrimu ir rekomendacijomis, saugios dozės nėra. Tai ant šventinio stalo išvis neturėtų būti alkoholinių gėrimų, jei norime būti sveiki“, – paaiškino mitybos ekspertas.

Alkoholio ir gausaus maisto kombinacija – peilis virškinimo traktui, o jo normalus darbas neretais atvejais gali būti atstatytas tik medikų pagalba.

„Patenka per šventes tie, kurie vartoja medžiagas, kurių nerekomenduojama vartoti, tai yra alkoholis su riebiu maistu, arba alkoholis, kuris gazuotas, ir riebus maistas – tai ta kombinacija priveda ir prie rimtų kasos uždegimų ir kitų problemų“, – tikino toksikologė Gabija Laubner-Sakalauskienė.

REKLAMA

Dažniausi ligoninių toksikologinių ir apsinuodijimų skyrių pacientai – šventiniai emigrantai.

„Dirba užsienio šalyje ir per šventes grįžta į Lietuvą, o po sunkaus darbo bando čia tą laisvalaikį paintensyvinti“, – pacientus apibūdino gydytoja.  

O dabar apie dažno lietuvio turimą savybę – vaišingumą. Jei turite per Velykas aplankyti mamas, babas, kaimynus ir kitus jums brangius žmones, tai vieną kartą turite išmokti pasakyti „ne“, kai jums kaskart į lėkštę verčia pusę anties ir kitą šventinį maistą.

„O gal mes lietuviai tiesiog nemokame pasakyti ne. <...> Tiek daug ir tokio įvairaus maisto prideda į save, kad nebepajėgia virškinamasis traktas susitvarkyti, reikia po truputėlį paragauti“, – svarstė R. Stukas.

Laidą „TOP 3“ žiūrėkite pirmadieniais–ketvirtadieniais, 21 val. tik per TV3.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TOP 3“.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų